Do czego tak naprawdę potrzebujemy programu psftp? Otóż potrzebujemy tego programu wtedy, gdy chcemy przesłać coś na nasz serwer FTP lub gdy chcemy coś z niego pobrać. Program ten jest naprawdę przydatny, gdyż umożliwia nam dokonywanie operacji na plikach, tzn. właśnie upload i download plików. W dalszej części artykułu omówię korzystanie z tego programu, definiowanie domyślnych ścieżek zapisu plików itd. ale najpierw przyjrzyjmy się jego interfejsowi.
Gdy uruchomimy program psftp, naszym oczom ukaże się terminal, bardzo zbliżony wyglądem do windowsowego wiersza poleceń. Aby podłączyć się zdalnie do naszego serwera musimy wpisać następującą składnię: open adres_naszego_serwera. Następnie system zapyta nas o nazwę użytkownika, a potem hasło. Po prawidłowym podaniu wszystkich niezbędnych danych mamy już zdalny dostęp do naszego serwera. Aby mieć stuprocentową pewność, że się udało, wypatrujmy następującego komunikatu: Remote working directory is nazwa_głównego_katalogu.
1. Pobieranie plików z serwera.
Program psftp oferuje nam niestety dosyć wąski wachlarz możliwości, gdyż jest to program, który ma nam służyć jedynie do transferu plików z lub do serwera.
Jeżeli chcemy pobrać pojedynczy plik z naszego serwera, to wpierw musimy znać dokładną ścieżkę danego pliku, gdyż system sam za nas tego nie zrobi. Po wpisaniu komendy mget lub get definiujemy, jaki plik ma zostać pobrany na naszą lokalną maszynę. Wygląda to mniej-więcej tak: mget nazwa_katalogu/.../nazwa_pliku.
Oczywiście program pobierze nam ten plik do lokalizacji domyślnej, czyli przeważnie albo na pulpit, albo do katalogu Pobrane/Download.
2.Definiowanie domyślnej lokalizacji zapisu ściąganych plików.

3. Wysyłanie plików na serwer.
Niekiedy dochodzi do takiej sytuacji, gdy musimy szybko coś wysłać na nasz serwer, a z racji tego, że nie mamy do niego bezpośredniego dostępu, realizacja tego zadania byłaby bardzo trudna. Na szczęście program psftp posiada funkcję wysyłania plików na nasz serwer. Aby to zrobić, należy wpisać komendę mput nazwa_pliku. Nie dość, że zaoszczędzimy sporo czasu, gdyż po wpisaniu tej komendy przeciętny plik graficzny dojdzie na serwer w ciągu 2-3 sekund, to również nie musimy się martwić o katalog docelowy, do którego zostanie wysłany wskazany plik. Zawsze przecież możemy go zdefiniować: cd nazwa_zdalnego_katalogu_docelowego.
Przydatne komendy:
mget - pobranie wielu plików z serwera
get - pobranie pojedynczego pliku z serwera
mput - wysłanie wielu plików na serwer
put - wysłanie pojedynczego pliku na serwer
lcd - ustalenie lokalnej domyślnej lokalizacji zapisu ściąganych plików
cd - ustalenie zdalnej domyślnej lokalizacji zapisu wysyłanych plików
lpwd - sprawdzenie lokalnej lokalizacji zapisu
pwd - sprawdzenie zdalnej lokalizacji zapisu
ls - wylistowanie zawartości folderu roboczego
rm - usunięcie danego pliku ze zdalnej stacji roboczej
rmdir - usunięcie całego folderu ze zdalnej stacji roboczej
Jeżeli będziecie mieli jakieś pytania odnośnie spójności tekstu czy innych aspektów używania psftp, piszcie na mojego maila: mr.rootstack@gmail.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.